Niedobór magnezu – przyczyny i skutki

OBJAWY NIEDOBORU MAGNEZU

PRZYCZYNY NIEDOBORU MAGNEZU

  • Niska zawartość magnezu w glebie i w wodzie
  • Dieta bogata w tłuszcz i białka oraz fosforany ograniczające wchłanianie magnezu
  • Nasilający się stres
  • Kuracje odchudzające
  • Nadużywanie kawy, herbaty alkoholu
  • Leki tj. antybiotyki, leki moczopędne, leki przeczyszczające, środki uspokajające, leki antykoncepcyjne, kortykosterydy

Niedobór magnezu i potasu – objawy, przyczyny i skutki

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny pierwiastkiem jest magnez. Bierze on udział we wszystkich podstawowych czynnościach fizjologicznych organizmu. Jest budulcem ścian komórek, chroni mięsień sercowy, pozwala utrzymać dobre samopoczucie. Niedobór magnezu prowadzi do pogorszenia koncentracji, nadpobudliwości i bolesnych skurczów mięśni, a nawet do groźnych dla życia schorzeń. Przyczyną niedoboru może być nieprawidłowa dieta, ale również szereg chorób, takich jak choćby nadczynność tarczycy lub nadnerczy.

Również potas jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Pierwiastek ten bierze udział w transporcie składników odżywczych do wnętrza komórek, zapewnia prawidłową pracę mięśni, wpływa na kondycję układu nerwowego. Odpowiedni poziom potasu wpływa na dotlenienie mózgu, dzięki czemu koncentracja i procesy myślowe ulegają poprawie. Do objawów niedoboru potasu należy między innymi osłabienie, apatia, nadmierna senność, zaburzenia pracy serca oraz pracy mięśni. Niedobór magnezu i potasu wpływa więc na pogorszenie wszystkich podstawowych procesów zachodzących w organizmie człowieka. Pomocne w leczeniu tych niedoborów, jak również w ich profilaktyce, są dobrze przyswajalne leki zawierające te cenne pierwiastki

Magnez i potas to pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Magnez ma właściwości strukturotwórcze, jest ważny dla budowy błon komórkowych i innych elementów tkanek, bierze udział w przebiegu fotosyntezy, uczestniczy w reakcjach enzymatycznych. Jest czynnikiem wzrostu i decyduje o wydolności układu kostnego, pokarmowego, nerwowego i układu krążenia. Aktywizuje liczne enzymy uczestniczące w ważnych procesach fizjologicznych, zwłaszcza tych związanych z wytwarzaniem energii. Pomaga dbać o serce, bierze udział w dostarczaniu substancji odżywczych do komórek i pomaga wydalać zbędne produkty przemiany materii. Zapewnia właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, pracy mięśni, bierze udział w procesie dotleniania mózgu, dzięki czemu wspomaga procesy myślowe i poprawia koncentrację

Przyczyny niedoboru magnezu i potasu. Kiedy grozi nam niedobór magnezu z potasem?

Niedobór magnezu zawsze jest wynikiem ujemnego bilansu, czyli przewagi strat magnezu nad poborem tych pierwiastków. Rozwój przemysłu i nowoczesne technologie w rolnictwie sprawiają, że wysoko przetworzona i oczyszczona żywność, pochodząca z intensywnych upraw nawożonych dużą ilości soli potasowych, zawiera bardzo mało magnezu. Pamiętać należy, że magnez jest pierwiastkiem trudno wchłaniającym się z diety – średnio jedynie 50% magnezu z pożywienia ulega wchłonięciu. Niedostateczna podaż i powiększający się niedobór magnezu prowokuje reakcję obronną w postaci jego uwalniania z tkanek miękkich i kości do krwi i płynów zewnątrzustrojowych. Należy też pamiętać, że u niektórych osób występuje wrodzony defekt wchłaniania bądź wtórny efekt złego przyswajania, który spowodowany może być uszkodzeniem kosmków jelitowych wskutek przewlekłej kuracji antybiotykami lub cytostatykami.

Podobnie rzecz się ma z potasem. Trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta przy wysiłku fizycznym. Niedobór potasu może pojawiać się również podczas biegunek, masowych wymiotów, przyjmowania zbyt małej ilości płynów, przy stosowaniu środków moczopędnych i niektórych leków. Nadmiernemu wydalaniu potasu z organizmu sprzyjają zaburzenia hormonalne, zaburzenia wodno-elektrolitowe i metaboliczne, takie jak cukrzyca czy kwasica. Gdy magnez z potasem jest nadmiernie wydalany przez organizm, należy przyjmować odpowiedni środek leczniczy

Niedobór magnezu i potasu – groźne skutki

Długotrwały niedobór magnezu jest uważany za jeden z czynników predysponujących do rozwoju wielu chorób. Niedobór magnezu prowadzić może do problemów z sercem, nadciśnienia, osteoporozy, a nawet, w skrajnych przypadkach, do nagłego zgonu. Długotrwały niedobór potasu może prowadzić do chorób serca, zaburzeń pracy nerek, a nawet do paraliżu.

Niedobór magnezu i potasu – groźne skutki

Niedobór magnezu i potasu objawia się w bardzo przykry sposób, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Do objawów niedoboru magnezu należy drżenie mięśni i powiek, skurcze, obniżone samopoczucie, rozdrażnienie, nadpobudliwość, problemy z koncentracją. Jeśli zaś dokucza nam drętwienie rąk i nóg, bezsenność, wahania nastrojów, częste krwotoki z nosa, łamliwość kości i psujące się zęby, może to oznaczać, że cierpimy na niedobór potasu.

Magnez i potas – właściwa dieta

Niedobór magnezu i potasu możemy zwalczać, dbając o utrzymanie właściwej, zbilansowanej diety. Najbogatsze źródła magnezu to kakao, kasza gryczana, warzywa strączkowe, orzechy, migdały, pestki dyni, otręby pszenne. O odpowiedni poziom potasu możemy zadbać, spożywając suszone morele, awokado, figi, jabłka, rodzynki, śliwki banany czy owoce cytrusowe, jak również warzywa – pomidory, ziemniaki i szpinak.

Magnez i potas – tabletki

Tabletki zawierające magnez i potas pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tych cennych pierwiastków, jak również pomagają zwalczać ich niedobór w organizmie. Udowodniono, że gdy niedobór magnezu towarzyszy różnorodnych chorobom, zażywanie leku z magnezem wspomaga proces leczenia zasadniczego. Ustępowanie lub zmniejszenie objawów zaobserwowano w trakcie leczenia chorób układu pokarmowego, nerwowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Preparaty magnezu wywierają korzystny wpływ u pacjentów przemęczonych, nadpobudliwych, cierpiących na zaburzenia snu, jak również skarżących się na bóle głowy, drętwienia i mrowienia kończyn.

Gdy brakuje magnezu i potasu – tabletki Asmag zawierające łatwo przyswajalny magnez z potasem

W niektórych sytuacjach, jak na przykład w czasie ciąży, laktacji, okresu szybkiego wzrostu czy rekonwalescencji istnieje zwiększone zapotrzebowanie na magnez i potas. Tabletki Asmag są wskazane również u osób narażonych na stres, zwiększony wysiłek fizyczny, nadużywających alkoholu, kawy oraz intensywnie pracujących umysłowo. Uzupełnienia diety w preparat z magnezem wymagają też chorzy leczeni środkami moczopędnymi, lekami przeczyszczającymi oraz żywieni pozajelitowo.

Niedobór magnezu i potasu objawia się w bardzo przykry sposób, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Do objawów niedoboru magnezu należy drżenie mięśni i powiek, skurcze, obniżone samopoczucie, rozdrażnienie, nadpobudliwość, problemy z koncentracją. Jeśli zaś dokucza nam drętwienie rąk i nóg, bezsenność, wahania nastrojów, częste krwotoki z nosa, łamliwość kości i psujące się zęby, może to oznaczać, że cierpimy na niedobór potasu.