Niedobór magnezu – przyczyny i skutki

OBJAWY NIEDOBORU MAGNEZU

PRZYCZYNY NIEDOBORU MAGNEZU

  • Niska zawartość magnezu w glebie i w wodzie
  • Dieta bogata w tłuszcz i białka oraz fosforany ograniczające wchłanianie magnezu
  • Nasilający się stres
  • Kuracje odchudzające
  • Nadużywanie kawy, herbaty alkoholu
  • Leki tj. antybiotyki, leki moczopędne, leki przeczyszczające, środki uspokajające, leki antykoncepcyjne, kortykosterydy

PRZYCZYNY NIEDOBORU MAGNEZU

Niedobór magnezu jest zawsze wynikiem ujemnego bilansu, tj. przewagi strat magnezu nad poborem tego pierwiastka.Rozwój przemysłu i nowoczesne technologie w rolnictwie powodują, że bardzo małe ilości magnezu zawiera wysoko przetworzona i oczyszczona żywność pochodząca z intensywnych upraw nawożonych dużą ilością soli potasowych.

Należy pamiętać, że magnez jest pierwiastkiem trudno wchłaniającym się z diety, średnio tylko 50% zawartego w diecie magnezu ulega wchłonięciu. Niedostateczna podaż magnezu i pogłębiający się deficyt, prowokuje reakcję obronną w postaci jego uwalniania z tkanek miękkich i kości do krwi i płynów zewnątrzkomórkowych. Długotrwały ujemny bilans magnezu uważany jest za jeden z czynników predysponujących do rozwoju wielu chorób. Gdy różnorodnym chorobom towarzyszy niedobór magnezu leki z grupy Asmag z tym pierwiastkiem wspomagają proces leczenia zasadniczego.

Ustępowanie lub zmniejszenie objawów obserwowano w trakcie leczenia chorób układu pokarmowego, nerwowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Preparaty magnezu wywierają korzystny wpływ u pacjentów przemęczonych, nadpobudliwych, cierpiących na zaburzenia snu, skarżących się na bóle głowy, drętwienia i mrowienia kończyn. W niektórych sytuacjach, np. ciąża, laktacja, okres szybkiego wzrostu, rekonwalescencja istnieje zwiększone zapotrzebowanie na magnez.

Leki z grupy Asmag wskazane są również u osób narażonych na stres, znaczny wysiłek fizyczny powodujący utratę magnezu z potem i moczem, nadużywających alkoholu, czy kawy i intensywnie pracujących umysłowo. Wymagają jej także chorzy leczeni środkami moczopędnymi (diuretyki pętlowe, tiazydy), lekami przeczyszczającymi oraz żywieni parenteralnie (pozajelitowo). Zapotrzebowanie na magnez zwiększa się w okresie szybkiego wzrostu u dzieci, w czasie ciąży i laktacji, u sportowców i ludzi wykonujących pracę fizyczną, a także w warunkach przewlekłego stresu.

Należy także pamiętać, że u niektórych ludzi występuje wrodzony defekt wchłaniania, a u wielu wtórny efekt złego przyswajania spowodowany uszkodzeniem kosmków jelitowych wskutek przewlekłej kuracji antybiotykami lub cytostatykami. Najwięcej magnezu znajduje się m.in. w pestkach dyni, otrębach pszennych,migdałach, orzechach laskowych, grochu, bananach czy szpinaku. Warto pamiętać o nich podczas codziennego przygotowywania posiłków.