Objawy niedoboru

Objawy niedoboru

Niedobór magnezu - objawy

Magnez jest potrzebny człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania przez całe życie. W niektórych okresach życia nasze zapotrzebowanie na magnez wzrasta. Niedobór magnezu wywołuje alarmujące objawy, których nie należy bagatelizować. Są nimi między innymi przemęczenie, skurcze mięśni, nadpobudliwość, problemy z koncentracją. U kobiet ciężarnych może prowadzić do poronienia, w przypadku dzieci może wpływać na pogorszenie efektów w nauce. W skrajnych przypadkach chroniczny niedobór tego cennego pierwiastka może prowadzić nawet do nagłego zgonu.

Dlaczego trzeba zwalczać objawy niedoboru magnezu?

Warto dbać o optymalny poziom tego ważnego pierwiastka, a także znać i umieć rozpoznawać objawy, jakie powoduje niedobór magnezu, aby uchronić się przed groźnymi jego skutkami. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest magnez dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale i naszego dobrego samopoczucia. Odgrywa on niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Obok potasu jest drugim najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym.

Magnez ma zdolności strukturotwórcze – bierze udział w konstrukcji elementów tkanek. Uczestniczy w licznych przemianach metabolicznych, takich jak synteza i wykorzystywanie związków wysokoenergetycznych oraz synteza licznych enzymów. Jest czynnikiem wzrostu, decyduje o wydolności układu krążenia, nerwowego, pokarmowego i kostnego. Chroni mięsień sercowy, zwalcza miażdżycę, spowalnia procesy starzenia się organizmu, wspomaga mechanizmy obronne organizmu, pomagając mu chronić się między innymi przed groźnymi dla życia nowotworami. To tylko część jego funkcji.

W organizmie dorosłego, zdrowego człowieka znajduje się około 24-35 gramów magnezu, co stanowi mniej więcej 0,05% wagi naszego ciała. Około 60% tej liczby znajduje się w kościach, 29% – w mięśniach szkieletowych, 10% – w tkankach miękkich mózgu, serca i wątroby, natomiast w płynach międzykomórkowych znajduje się około 1% naszych wewnętrznych zapasów magnezu. Ponieważ taka niewielka ilość tego pierwiastka znajduje się we krwi, problemy z jego poziomem nie są widoczne w wynikach badania krwi. Zdarza się więc, że choć niedobór magnezu daje charakterystyczne objawy, nie zostaje prawidłowo zdiagnozowany.

Pierwsze objawy niedoboru magnezu, które powinny nas zaniepokoić

Musimy sami nauczyć się rozpoznawać, które objawy wskazują na niedobór magnezu. Niedobór magnezu ma wpływ na niemal każdy z naszych narządów. Gdy deficyt tego pierwiastka dotyka mięśni szkieletowych, mogą wystąpić tiki, drgawki, skurcze, mrowienie i drętwienie kończyn, bóle i napięcie mięśni, bóle głowy i dysfunkcje stawów żuchwy, jak również uczucie ucisku w klatce piersiowej i uczucie, że trudno jest wziąć głęboki oddech – taka osoba często wzdycha. Objawy dotykające mięśni gładkich to zaparcia, skurcze dróg moczowych, bóle miesiączkowe, trudności w połykaniu, światłowstręt i zwiększona wrażliwość na hałas. Niedobór magnezu powoduje także zmniejszenie tolerancji wysiłku fizycznego.

Niedobór magnezu daje też objawy dotyczące układu nerwowego. Są to ataki paniki, agorafobia, drażliwość przed pojawieniem się miesiączki, a także bezsenność, niepokój, nadpobudliwość, problemy z utrzymaniem nieruchomej pozycji i ciągły ruch. Oznaki niedoboru magnezu ze strony układu sercowo-naczyniowego to kołatanie serca i zaburzenia jego rytmu. Na niedobór magnezu wskazują też objawy związane ze stanem włosów i paznokci – włosy stają się matowe i łamliwe, paznokcie – blade i łamliwe. Symptomami ze strony narządu wzroku mogą być zaburzenia widzenia i zmętnienie soczewki. Wraz z powiększaniem się niedoboru magnezu wymienione objawy mogą się nasilać. Najlepiej wówczas zasięgnąć porady lekarza, który pomoże właściwie zdiagnozować nasze problemy.

Niedobór magnezu – objawy szczególnie niebezpieczne

Narastający, chroniczny niedobór magnezu daje objawy, które mogą być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Może rozwinąć się dusznica bolesna, występująca na skutek skurczy tętnic wieńcowych, nadciśnienie tętnicze i wypadanie zastawki mitralnej. Pojawić się może arytmia i zakrzepy. Skutki deficytu magnezu dla układu kostnego to łamliwość kości i zębów, zanik szkliwa, osteoporoza, a także zahamowanie wzrostu u dzieci i młodzieży. Niedobór magnezu może doprowadzić nawet do depresji. U kobiet mogą wystąpić nie tylko zaburzenia miesiączkowania czy zespół napięcia przedmiesiączkowego, ale również skrócenie okresu ciąży, zmniejszenie masy noworodka oraz samoistne poronienia.

Zwalczanie objawów niedoboru magnezu – właściwa dieta

Jeśli niedobór magnezu i jego objawy nie są spowodowane poważnymi schorzeniami, można z nimi skutecznie walczyć nawet bez specjalistycznej pomocy. Najlepiej jednak działać prewencyjnie, dbając, aby codziennie dostarczać organizmowi niezbędną dawkę magnezu. Najwięcej magnezu zawiera kakao, gorzka czekolada, szpinak, natka pietruszki, warzywa strączkowe, orzechy, migdały, pistacje, pestki dyni i słonecznika, otręby pszenne. Lepszemu przyswajaniu magnezu sprzyja obecność w diecie białka zwierzęcego i laktozy oraz witaminy B6. Jego wchłanianie utrudnia nadmierna ilość tłuszczu, błonnika, fitynianów i wapnia.

Objawy, które daje niedobór magnezu, można zwalczyć jednym z leków z grupy Asmag

W walce z niedoborem magnezu pomaga Asmag – zwalcza niedobór magnezu i jego objawy. Jest to lek, nie zaś suplement diety – oznacza to, że jego wpływ na zdrowie został udowodniony przez badania kliniczne. Dzięki temu mamy też pewność, że w tabletkach znajduje się dokładnie taka dawka magnezu, o jakiej zapewnia producent. Warto stosować Asmag również profilaktycznie – polecany jest sportowcom, kobietom w ciąży, dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu czy osobom narażonym na stres, czyli tym, którzy mają zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy przyjmować dawki większej, niż zalecana – również zbyt wysoki poziom magnezu może mieć nieprzyjemne skutki.