Przyczyny niedoboru

Przyczyny niedoboru

Niedobór magnezu – przyczyny

Przyczyny niedoboru magnezu mogą być różne – od nieprawidłowej diety, poprzez zwiększony poziom stresu, aż po występowanie poważnych chorób. Zazwyczaj jest to jednak niedostateczne spożycie pokarmów zawierających magnez, niedostosowanie diety do trybu życia i złe nawyki żywieniowe. Gdy to właśnie te czynniki wywołują niedobór magnezu, przyczyny stosunkowo łatwo jest wyeliminować. Niezbędna jest jednak odpowiednia wiedza silna wola. Zaleca się nie tylko zmianę diety, ale również przyjmowanie leku zawierające magnez.

Jeśli chodzi stosowanie właściwej diety, pamiętać trzeba, że nie tylko spożywanie zbyt małej ilości produktów zawierających ten pierwiastek mogą powodować niedobór magnezu. Przyczyny mogą być bardziej skomplikowane – niejednokrotnie nawet osoby, które przyjmują duże dawki magnezu w pożywieniu, uskarżają się na objawy niedoboru magnezu. Może się to dziać dlatego, że niektóre składniki odżywcze znajdujące się w pożywieniu utrudniają wchłanianie się tego bezcennego pierwiastka.

Niedobór magnezu. Przyczyny problemów zdrowotnych

Magnez spełnia bardzo ważną rolę w organizmie człowieka – bierze udział w praktycznie wszystkich ważnych procesach fizjologicznych. Organizm zdrowego, dorosłego człowieka powinien zawierać ilość magnezu odpowiadającą około 0,05% wagi naszego ciała. Większość zapasów tego pierwiastka znajduje się w kościach, najmniej natomiast w krwi – jedynie około 1% całych naszych rezerw magnezu. Z tej przyczyny trudno jest zdiagnozować niedobór magnezu na podstawie badania krwi.

Magnez buduje nasze tkanki, bierze udział w licznych procesach metabolicznych, aktywuje enzymy, uczestniczy w procesie wzrostu i mineralizacji kości. Ochronnie wpływa na mięsień sercowy i zmniejsza jego niedotlenienie, przeciwdziała chorobom układu krwionośnego, działa uspokajająco i antystresowo. Jest to najważniejszy dla zdrowia pierwiastek, zaraz obok potasu. Ponieważ znajduje się w każdej komórce ludzkiego ciała, niedobór magnezu jest przyczyną wielu zaburzeń i chorób.

Aby magnez prawidłowo spełniał swoją rolę w organizmie, konieczne jest współdziałanie z tym pierwiastkiem zarówno potasu, jak i wapnia i sodu. Przyczyny nieprzyjemnych symptomów mogą być więc inne, niż niedobór magnezu w pożywieniu – ważne jest utrzymanie równowagi i optymalnego poziomu każdego z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków i substancji odżywczych.

Przyczyny niedoboru magnezu – niewłaściwe odżywianie i złe nawyki

Bardzo ważne jest, aby dostarczać organizmowi niezbędne mu do właściwej pracy, optymalne dawki tego pierwiastka – w ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo, że dotknie nas niedobór magnezu. Przyczyny mogą być jednak trudniejsze do uchwycenia. Po pierwsze, dostępna dziś żywność jest często wysoko przetworzona oraz pochodzi z upraw intensywnie nawożonych dużą ilością soli potasowych. Posiłki sporządzone z takich produktów mogą zawierać zmniejszoną ilość magnezu.

Po drugie, organizm traci cenne zapasy magnezu na skutek naszych złych nawyków – utrzymaniu optymalnego poziomu tego pierwiastka nie sprzyja spożycie zbyt dużej ilości kawy i alkoholu, nadmierne nawadnianie organizmu, nie bez znaczenia jest też palenie papierosów. Po trzecie, nawet spożycie odpowiednich dawek magnezu i powstrzymanie się od nadużywania wymienionych substancji nie gwarantuje, że przyjmowany magnez odpowiednio się wchłonie. Niedobór magnezu może mieć takie przyczyny – jego wchłanianie utrudnia obecność tłuszczów roślinnych, błonnika, fitynianów i wapnia. Należy więc dbać o to, aby każdego z tych składników dostarczać organizmowi w dawkach optymalnych.

Przyczyny niedoboru magnezu – choroby

Niejednokrotnie, aby wykryć przyczyny wywołujące niedobór magnezu konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Szereg chorób powoduje bowiem zaniżenie poziomu tego pierwiastka w organizmie. Niedobór magnezu towarzyszy chorobom takim jak przewlekłe zapalenie nerek, nadczynność tarczycy i przytarczyc, faza wielomoczu występująca u osób cierpiących na ostrą niewydolność nerek, zespół pierwotnego i wtórnego hiperaldosteronizmu, jak również szpiczak mnogi i nowotworowe przerzuty do kości. Przyczyną niedoboru magnezu może być też przedawkowanie witaminy D.

Niedobór magnezu i jego przyczyny. Jak usuwać nie tylko objawy niedoboru magnezu, ale i jego przyczyny?

Przyczyny wywołujące niedobór magnezu nie zawsze są łatwe do zwalczenia – jeśli jest to jedna z wymienionych chorób, to niezbędna jest specjalistyczna pomoc medyczna. Niestety nie zawsze istnieje możliwość skorygowania poziomu tego pierwiastka poprzez wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie czy zażywanie leku z magnezem. Te przyczyny niedoboru magnezu występują jednak stosunkowo rzadko – w większości przypadków sami jesteśmy winni zaniedbaniom, które wpłynęły na niewystarczający poziom magnezu w organizmie, a więc i sami jesteśmy odpowiedzialni za towarzyszące niedoborowi tego pierwiastka przykre i uciążliwe objawy.

Objawy, z którymi wiąże się niedobór magnezu, jak i jego przyczyny możemy w takich sytuacjach usunąć, przyjmując odpowiednią dawkę magnezu w formie tabletek. Ważne jest, aby był to magnez dobrze przyswajalny. Jednym z najlepiej przyswajalnych związków magnezu jest wodoroasparganian magnezu, będący substancją czynną tabletek Asmag. Jest to związek organiczny, który tworzy się poprzez połączenie magnezu z aminokwasami. Takie złożone związki ułatwiają transport magnezu. Pierwiastek ten, schelatowany z aminokwasem, łatwiej wchłania się z przewodu pokarmowego, a także może być łatwo transportowany przez błony komórkowe do ich wnętrza bez wstępnej hydrolizy. Jeszcze lepszą przyswajalność magnezu zapewnia jego połączenie z witaminą B6. Dodatkowo zmniejsza ona ucieczkę magnezu wraz z moczem.