Skurcze

Skurcze

Magnez na skurcze

Jednym z pierwszych objawów niedoboru magnezu w organizmie są skurcze mięśni. Powodów niedoboru magnezu może być wiele – od niewłaściwej diety po ciężkie choroby. O ile w tym pierwszym przypadku z niedoborem magnezu możemy sobie poradzić sami, to jeśli podejrzewamy, że przyczyna naszych dolegliwości może być bardziej skomplikowana, powinno to skłonić nas do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu – szczególnie, jeśli skurcz pojawia się często pomimo regularnego przyjmowania preparatu zawierającego magnez.

Magnez w tabletkach to dobre rozwiązanie na skurcze dla tych, u których niedobór tego pierwiastka wynika z niewłaściwie skonstruowanej diety, zwiększonego stresu czy wzmożonego wysiłku fizycznego. Należy przy tym zwracać uwagę, czy wybrany preparat jest lekiem, czy tylko suplementem diety – te pierwsze cechują się bowiem znacznie lepszym działaniem. Takim właśnie skutecznym, dobrze przyswajalnym lekiem jest Asmag, dostępny w czterech wariantach, dzięki czemu każdy może wybrać najodpowiedniejszy do swoich potrzeb magnez pomagający nie tylko na skurcze, ale i znacznie poważniejsze objawy niedoboru tego cennego pierwiastka.

Do czego potrzebny jest nam magnez?

Magnez nazywany jest pierwiastkiem życia – jest to bowiem jedna z najważniejszych dla naszego organizmu substancji, zaraz obok potasu. Znajduje się w każdej komórce naszego organizmu – dlatego gdy jest go za mało, występują zarówno skurcze, jak i też objawy ze strony całego organizmu. Magnez ma wielkie znaczenie dla konstrukcji naszych komórek i tkanek, od niego zależy sprawność funkcjonowania każdego z naszych układów – kostnego, nerwowego, pokarmowego i układu krążenia. W organizmie dorosłego, zdrowego człowieka znajduje się ilość magnezu odpowiadająca około 0,05% masy ciała. Najwięcej magnezu znajduje się w kościach – aż 60% naszych zapasów tego pierwiastka, najmniej zaś we krwi – jedynie około 1%

Magnez na skurcze – przyczyny powstawania niedoboru magnezu

Przyczyny niedoboru magnezu mogą być różne. Pierwszym i najczęściej występującym powodem jest niewłaściwa dieta, niedostosowana do trybu życia i naszego zapotrzebowania na magnez – wówczas z czasem zaczynają pojawiać się takie problemy, jak przemęczenie, obniżony nastrój, drżenie powieki czy skurcz. W takich sytuacjach należy wzbogacić dietę w te produkty, które zawierają go najwięcej – są to między innymi kakao, gorzka czekolada, sucha biała fasola, kiełki i otręby pszenne, kasza gryczana, nać pietruszki, orzechy, migdały i pistacje, a także pestki dyni i słonecznika.

Wchłanianie magnezu ułatwia obecność witaminy B6, białka i laktozy. Równocześnie trzeba pamiętać, że niektóre składniki odżywcze utrudniają wchłanianie magnezu – jest to błonnik, tłuszcz, fityniany i wapń. Konstruując zdrową dietę, pamiętajmy więc, aby zachować równowagę pomiędzy wszystkimi niezbędnymi naszemu organizmowi składnikami. Gdy magnez będzie przyjmowany w odpowiednich dawkach, a przy tym będzie dobrze się przyswajał, przestaną nam dokuczać problemy takie jak skurcz, obniżona tolerancja na stres i wysiłek fizyczny, kołatanie serca i problemy z koncentracją.

Gdy brakuje magnezu – skurcz, osłabienie i złe samopoczucie. Objawy niedoboru magnezu

Skurcz to tylko jeden z licznych objawów niedoboru pierwiastka tak istotnego, jak magnez. Ponieważ bierze on udział w budowie wszystkich tkanek organizmu, skutki jego niedoboru dotyczą całego organizmu. Objawy niedoboru to również drganie mięśni i powiek, kołatanie serca, obniżona tolerancja na wysiłek fizyczny, problemy z koncentracją, zwiększona podatność na stres, nadmierna wrażliwość na światło i sygnały dźwiękowe, zawroty głowy. Niedostateczna ilość magnezu w organizmie sprawia też, że włosy stają się matowe i kruche, paznokcie – osłabione i łamliwe.

Magnez a skurcz

Właściwą nazwą tego, co nazywamy skurczem, jest kurcz – skurcz to bowiem prawidłowy fizjologicznie mechanizm działania mięśni. Jednak w języku potocznym przyjęło się używać tego określenia na patologiczną reakcję mięśni. Skurcz powstaje, gdy magnez znajduje się w organizmie na zbyt niskim poziomie – w czasie pracy mięśni jony magnezu hamują tak zwany czynnik rozkurczowy, który jest aktywowany przez jony wapnia. Dlatego trzeba dbać, aby oba te pierwiastki znajdowały się na optymalnym poziomie.

Trzeba jednak pamiętać, że skurcze mogą występować także w przebiegu niektórych chorób – są objawem tężca, zatrucia strychniną zapalenia opon mózgowych, wścieklizny, tężyczki, padaczki, zespołu ruchów mimowolnych i zespołu niespokojnych nóg. Mogą wskazywać także na występowanie zaburzeń elektrolitowych czy hipoglikemii. Pojawiają się także u osób w starszym wieku.

Skurcz to najmniejszy problem – jakie mogą być skutki niedoboru magnezu?

Magnez pomaga na skurcze i inne pojawiające się na co dzień uciążliwe dolegliwości, ale także pomaga zapobiegać groźnym schorzeniom. Wśród nich należy wymienić dusznicę bolesną, nadciśnienie tętnicze, wypadanie zastawki mitralnej, arytmię i zakrzepy. Deficyt magnezu w układzie kostnym powoduje łamliwość kości i zębów, zanik szkliwa, osteoporozę. U dzieci może być przyczyną zahamowania wzrostu. U kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowego, rozwija się zespół napięcia miesiączkowego, może dojść do skrócenia okresu ciąży, zmniejszenia masy urodzeniowej noworodka i do samoistnego poronienia. Skutkiem przewlekłych niedoborów magnezu może być depresja, a nawet nagły zgon. Wszystko to wskazuje na to, że objawów takich jak zawroty głowy, nieuzasadnione osłabienie czy skurcz nigdy nie należy lekceważyć.

Skuteczny magnez na skurcze. Znaczenie odpowiedniego dawkowania magnezu na skurcze

Magnez skutecznie pomagający na skurcze i pomagający chronić się przed innymi dokuczliwymi objawami, a nawet groźnymi chorobami, to Asmag. Jest to środek leczniczy – dzięki temu mamy pewność, że jego działanie zostało udowodnione przez wnikliwe badania kliniczne. Asmag występuje w czterech wariantach – wersji podstawowej, ze zwiększoną zawartością magnezu, z dodatkiem potasu oraz z dodatkiem witaminy B6. Magnez na skurcze Asmag łatwo się wchłania, ponieważ jego substancją czynną jest wodoroasparaginian czterowodny – związek organiczny w postaci chelatu. Taki magnez łatwo przedostaje się do wnętrza komórek, dbając o ich prawidłowe funkcjonowanie.