Skutki niedoboru

Skutki niedoboru

Niedobór magnezu – przyczyny

Skutki, jakie niesie ze sobą niedobór magnezu, są bardzo różnorodne – od drgania mięśni i problemów z koncentracją aż po zahamowanie wzrostu, choroby serca, depresję i samoistne poronienia. Skutki deficytu magnezu dotykają każdego aspektu zdrowia człowieka, ponieważ pierwiastek ten znajduje się w każdej komórce naszego organizmu i każdej z nich niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania.

Rola magnezu w organizmie. Dlaczego skutki niedoboru magnezu są tak poważne?

Magnez jest jednym z najistotniejszych dla zdrowia człowieka pierwiastków. Uczestniczy w większości procesów fizjologicznych w naszym organizmie. Bierze udział w wielu przemianach metabolicznych w organizmie, takich jak synteza i wykorzystywanie wysokoenergetycznych związków oraz synteza wielu enzymów. Jest głównym stabilizatorem komórkowym i wewnątrzkomórkowym. Chroni serce, przeciwdziała powstawaniu zmian w obrębie tkanki ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwzakrzepowo i wzmacnia odporność organizmu. Jest ważny dla wzrostu i mineralizacji kości, jest też niezbędny do produkcji niektórych hormonów, w tym insuliny. Znajduje się w każdej komórce. Niedobór magnezu przynieść może więc opłakane skutki.

Skutki niedoboru magnezu – jaka ilość tego pierwiastka jest nam niezbędna?

Równowartość około 0,05% wagi naszego ciała to właśnie magnez – znajduje się w każdej komórce naszego ciała. Około 60% jego zapasów znajduje się w kościach, 29% w mięśniach szkieletowych, 10% w tkankach miękkich – w mózgu, sercu czy wątrobie, w2 płynach międzykomórkowych natomiast jedynie około 1%. Jeśli dbamy o właściwy poziom tego pierwiastka, nie grozi nam niedobór magnezu i jego nieprzyjemne skutki. Zapotrzebowanie zależy od wieku i płci – u kobiet jest mniejsze, niż u mężczyzn, wzrasta natomiast w okresie ciąży i laktacji. Dzienne zapotrzebowanie na magnez to:

 • w przypadku dzieci w wieku od 1 do 3 lat – 80 mg,
 • u dzieci w wieku 3-9 lat – 130 mg,
 • chłopcy w wieku 10-18 lat potrzebują 240-410 mg magnezu,
 • dziewczęta w tym samym wieku – 240-360 mg,
 • kobiety – 310-320 mg,
 • mężczyźni – 400-420 mg,
 • kobiety w ciąży – 360-400 mg,
 • w okresie laktacji natomiast 320-360 mg.

Niedobór magnezu i jego skutki dla organizmu

Niedobór magnezu wywołuje nieprzyjemne skutki dla każdej tkanki organizmu, odbija się na codziennym funkcjonowaniu, jak również może prowadzić do groźnych chorób. Szczególnie często obserwuje się niedobór magnezu u dzieci i młodzieży oraz u osób starszych. U pierwszej z grup może przyczynić się do obniżenia wyników w nauce i niewłaściwych zachowań związanych z nadpobudliwością psychoruchową, nadagresywnością, obniżoną koncentracją i zmniejszoną zdolnością do przyswajania wiedzy. Może też powodować zahamowanie wzrostu. U osób starszych wpływa na powstawanie problemów z sercem i układem krążenia, jak również jest czynnikiem rozwoju osteoporozy.

Niedobór magnezu powoduje negatywne skutki dotykające całego organizmu:

 • w przypadku układu nerwowego jest to nadpobudliwość nerwowa, bóle głowy, zwłaszcza w okolicy karku, zawroty głowy i omdlenia;
 • dla układu sercowo-naczyniowego skutkami są zaburzenia rytmu pracy serca, arytmia, kołatanie serca i odczuwane w jego okolicy bóle, powstawanie zakrzepów;
 • mogą pojawić się zaburzenia snu: sen staje się krótkotrwały i przerywany częstymi przebudzeniami;
 • zaburzenia w obrębie układu mięśniowego skutkują drżeniem mięśni, skurczami, mrowieniem, trudnościami w oddychaniu, a także nadmiernym, nieuzasadnionym męczeniem się podczas zwykłego wysiłku fizycznego;
 • skutkami w obrębie układu kostno-stawowego jest osteoporoza, łamliwość kości i zębów, zanik szkliwa, zahamowanie budowy kości i bóle kręgosłupa;
 • mogą wystąpić zaburzenia widzenia i zmętnienie soczewki oka;
 • u kobiet mogą pojawiać się zaburzenia miesiączkowania, zespół napięcia przedmiesiączkowego i ból w czasie miesiączki, w przypadku ciąży może dojść nawet do samoistnego poronienia, skrócenia okresu ciąży i zmniejszenia masy urodzeniowej dziecka;
 • niedobór magnezu ma także wpływ na stan włosów i paznokci – włosy stają się kruche, paznokcie – łamliwe i blade.

Niedobór magnezu i jego skutki. Przeciwdziałanie skutkom niedoboru magnezu

Ponieważ chroniczny niedobór magnezu może doprowadzić do groźnych chorób, a nawet, w skrajnych przypadkach, do nagłego zgonu, należy bacznie obserwować, czy nie występują u nas i naszych bliskich charakterystyczne symptomy. Dopóki skutki nie są poważne, niedobór magnezu można zwalczać domowymi sposobami – po prostu dbając o siebie.

Dieta powinna być bogata w takie produkty, jak kakao, gorzka czekolada, zielone warzywa i rośliny strączkowe, kiełki i otręby pszenne, kasza gryczana, orzechy, migdały i pistacje, a także produkty pełnoziarniste, pestki dyni i słonecznika. Wchłanianie magnezu ułatwia obecność w diecie białka pochodzenia zwierzęcego, laktozy i witaminy B6, utrudnia zaś zbyt wysoka ilość błonnika, fitynianów, wapnia i tłuszczu roślinnego.

Niedobór magnezu – skutki niedoboru można zniwelować

Przeciwdziałać powstawaniu niedoboru magnezu można również zażywając tabletki z magnezem – jest to również dobry sposób na leczenie już istniejących i dających się we znaki objawom. Na niedobór magnezu i jego skutki poleca się zażywanie leku zawierającego ten cenny pierwiastek, przy czym trzeba pamiętać, że stosować należy taką dawkę, jaką zaleca producent leku – zbyt wysoki poziom tego pierwiastka, czyli hipermagnezemia, podobnie jak niedobór magnezu może zaszkodzić i powodować negatywne skutki.

Badania udowodniły, że niedobór magnezu i jego skutki można zwalczać, stosując lek z magnezem, taki jak Asmag. Preparat wpływa korzystnie na samopoczucie i funkcjonowanie pacjentów skarżących się na przemęczenie, nadpobudliwość, bóle głowy, drętwienie i mrowienie kończyć, skurcze czy bezsenność. Ustępowanie bądź zmniejszenie objawów niedoboru zaobserwowano w trakcie leczenie chorób układu pokarmowego, nerwowego, oddechowego i układu krążenia.