Przyswajalność

Przyswajalność magnezu

Chelaty metali (magnez) mają wyższość nad połączeniami nieorganicznymi (np. chlorki, tlenki, siarczany), ze względu na ułatwione wchłanianie magnezu. Dodatek witaminy B6 do połączeń magnezu z aminokwasami uaktywnia czynny transport magnezu do krwi i komórek oraz utrzymuje przez dłuższy czas jego wewnątrzkomórkowe zapasy na optymalnym poziomie.
Składnik

Wodoroasparaginian magnezu to jeden z najlepiej przyswajalnych związków magnezu (Asmag i Asmag Forte), w połączeniu z witaminą B6 dodatkowo ułatwiającą przyswajanie magnezu (Asmag B)

Transport magnezu

Tworzenie złożonych związków pomiędzy magnezem i aminokwasami (magnez w postaci związku organicznego) pozwala na czynny transport magnezu w organizmie

Witamina B6

Witamina B6 zmniejsza ucieczkę magnezu z moczem

Liczne badania

Prace źródłowe dotyczące badań klinicznych nad zastosowaniem wodoroasparaginianu magnezu jako związku, w którym magnez w postaci związku organicznego jest dobrze przyswajalną formą magnezu, nie dająca praktycznie działań ubocznych – ma to szczególne znaczenie w leczeniu niedoborów magnezu

Biopierwiastki

Biopierwiastki (magnez) schelatowane z aminokwasem (asparagina) tworzą kompleksy o średniej mocy, które mogą być transportowane przez błony komórkowe bez wstępnej hydrolizy

Łatwo i dobrze przyswajalny magnez

Asmag to środek leczniczy zawierający dobrze przyswajalny magnez. Dzięki temu, że jest to lek, może być stosowany nie tylko do wzbogacenia w ten pierwiastek zbilansowanej diety, ale także w celu uzupełnienia jego niedoborów objawiających się między innymi skurczami mięśni, drganiem powiek, przemęczeniem fizycznym i psychicznym czy problemami z koncentracją. Lek Asmag zawierający dobrze przyswajalny magnez występuje w czterech wariantach – w wersji podstawowej, Asmag Forte – zawierający zwiększoną dawkę magnezu, Asmag wzbogacony w związki potasu, a także w połączeniu z witaminą B6, która wpływa na jeszcze lepsze przyswajanie magnezu.

Znaczenie obecności w diecie dobrze przyswajalnego magnezu

Magnez zaliczany jest do najcenniejszych biopierwiastków – pełni on wyjątkowo ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Magnez posiada właściwości strukturotwórcze – uczestniczy w tworzeniu elementów tkanek, w tym błon komórkowych. Magnez decyduje o wydolności praktycznie całego organizmu – układu kostnego, nerwowego, trawiennego i układu krążenia. Pomaga dbać o kondycję naszego serca, zwalcza miażdżycę naczyń krwionośnych, spowalnia procesy starzenia się organizmu, wzmacnia mechanizmy obronne. Dobrze przyswajalny magnez działa też uspokajająco, zapobiega stresom, wspomaga koncentrację i kondycję psychiczną, ale i fizyczną wydolność organizmu.

Źródła magnezu dobrze przyswajalnego

Odpowiednia ilość magnezu pozwala organizmowi funkcjonować, zaś jego niedobór mocno odbija się na jego kondycji – utrudnia przyswajanie składników odżywczych i uniemożliwia prawidłową pracę ponad 300 enzymów. Szczególnie duża dawka magnezu znajduje się w gorzkiej czekoladzie, suchej białej fasoli, kiełkach i otrębach pszennych, kaszy gryczanej, naci pietruszki, orzechach, migdałach i pistacjach, a także w pestkach dyni i słonecznika. Łatwo przyswajalny magnez w tabletkach pomaga również uzupełnić niedobory magnezu spowodowane niewłaściwą dietą.

Nawet jeśli spożywamy dużą ilość produktów bogatych w magnez, mimo to możemy uskarżać się na niedobory magnezu – spowodowane może to być tym, że przyswajanie tego pierwiastka wymaga współpracy z innymi składnikami odżywczymi, niektóre zaś z nich mogą utrudniać jego wchłanianie z układu pokarmowego. W takich wypadkach należy skorygować niewłaściwie skonstruowaną dietę, dobrze też zdecydować się na stosowanie leku zawierającego dobrze przyswajalny magnez.

ASMAG – magnez dobrze przyswajalny. Składnik leku

Substancją czynną leku Asmag jest wodoroasparganian magnezu – jest to jeden z najlepiej przyswajalnych związków magnezu. Substancja ta to związek organiczny, który tworzy się poprzez połączenie magnezu z aminokwasami. Połączenie tego związku z witaminą B6 tworzy bardzo dobrze przyswajalny magnez. Witamina B6 zmniejsza także ucieczkę magnezu wraz z moczem. Na jeszcze lepsze przyswajanie magnezu wpływa obecność w diecie białka i laktozy, czyli cukru mlecznego. Jego wchłanianie natomiast utrudnia obecność tłuszczu, błonnika, fitynianów i wapnia – należy więc dbać o odpowiedni, jednak nie zbyt wysoki poziom tych składników w codziennej diecie.

Transport magnezu łatwo przyswajalnego

Asmag to magnez dobrze przyswajalny dzięki budowie substancji czynnej, której wchłanianie jest ułatwione. Dostarczanie organizmowi związków złożonych pomiędzy magnezem i aminokwasami pozwala na czynny transport magnezu w organizmie. Biopierwiastki, takie jak magnez, schelatowane z aminokwasem tworzą kompleksy o średniej mocy, które mogą być transportowane przez błony komórkowe bez wstępnej hydrolizy.

Chelaty metali mają tę wyższość nad połączeniami nieorganicznymi, takimi jak chlorki, tlenki i siarczany, że są łatwiej wchłaniane z przewodu pokarmowego, a przez to większa ilość niezbędnego organizmowi pierwiastka dociera do komórek. Dodatek witaminy B6 nie tylko ogranicza usuwanie magnezu z organizmu, ale też uaktywnia czynny transport magnezu do krwi i komórek, a także pozwala utrzymać przez dłuższy czas jego wewnątrzkomórkowe zapasy na optymalnym poziomie.

Dobrze przyswajalny magnez w tabletkach – znaczenie stosowanej dawki

Na optymalny poziom magnezu we krwi i komórkach ma wpływ nie tylko łatwość jego przyswajania, ale i stosowana dawka. Magnez łatwo przyswajalny, na przykład w postaci chelatu, może być stosowany w mniejszych dawkach, niż pod postacią związków nieorganicznych. Nadmiar magnezu we krwi, czyli hipermagnezemia, negatywnie wpływa na zdrowie, jest jednak zjawiskiem bardzo rzadkim. Nadmiar magnezu w organizmie może występować w przypadku niedoczynności tarczycy i nadnerczy. Może też pojawić się u niemowląt, którym podaje się wodę lub mieszanki mleczne na wodzie o dużej zawartości jonów magnezu. Jeśli nie mamy pewności, jaką dawkę magnezu zastosować, należy skonsultować się z lekarzem

Magnez łatwo przyswajalny – liczne badania dotyczące magnezu łatwo przyswajalnego

Badania kliniczne nad znaczeniem magnezu w organizmie wciąż przynoszą nowe informacje na temat jego istotnej roli dla jego prawidłowego funkcjonowania. Zostało udowodnione, że wodoroasparaginian magnezu, który jest składnikiem czynnym leku Asmag, to nie tylko magnez łatwo przyswajalny, ale i niepowodujący praktycznie żadnych działań ubocznych. Ma to szczególne znaczenie w leczeniu niedoborów magnezu.