Magnez dla kobiet w ciąży

Magnez dla kobiet w ciąży

Magnez w czasie ciąży i laktacji ma szczególne znaczenie. Ciąża to okres zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Kobiety w ciąży wybierając produkt z magnezem, powinny kierować się jego bezpieczeństwem i dobrą przyswajalnością. Leki z grupy Asmag zawierają wodoroasparaginian magnezu, będący chelatem o średniej mocy – ma on wyższość nad połączeniami nieorganicznymi, czyli chlorkami i tlenkami, ponieważ ułatwia wchłanianie magnezu i nie powoduje działań niepożądanych. U kobiet, które w ciąży przyjmowały magnez zauważono:

  • lepszy przebieg ciąży,
  • mniej narodzin wcześniaków,
  • mniej zatruć ciążowych.

Czemu odpowiedni poziom magnezu w czasie ciąży jest tak ważny?

Wyniki doświadczeń i obserwacje procesów fizjologicznych zachodzących podczas ciąży dowiodły, że dla prawidłowego rozwoju płodowego wskazana jest suplementacja związkami mineralnymi, przede wszystkim magnezem i wapniem. Magnez w ciąży ma szczególne znaczenie, gdyż prawidłowy rozwój płodu zależy w dużej mierze od zaspokajania przez matkę dobowego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Magnez, zaraz obok wapnia, fosforu i cynku jest minerałem niezbędnym do prawidłowego rozwoju kości. W chwili urodzin w organizmie noworodka znajduje się około 750 mg magnezu, z czego 60% – w kościach. Niedobór magnezu w ciąży może spowodować niebezpieczne zmniejszenie tej liczby. Okresem, w którym następuje maksymalny przyrost minerałów w ustroju płodu jest trzeci trymestr ciąży. W tym czasie stężenie magnezu w osoczu płodu jest wyższe niż w osoczu matki, a ponadto we krwi płodu występuje większy odsetek magnezu w postaci zjonizowanej.

Magnez w ciąży – przeciwdziałanie niedoborowi w okresie ciąży i laktacji

W warunkach prawidłowego rozwoju w pierwszych miesiącach po urodzeniu zwiększa się ilość magnezu w ustroju o około 3 mg na dobę. Zawartość magnezu w organizmie matki musi zapewnić dziecku odpowiedni przepływ minerałów przez łożysko, a następnie – poprzez mleko. W szczytowym okresie laktacji do mleka wydzielane jest aż około 25 mg magnezu na dobę. Stężenie to obniża się po 3-6 miesiącach po urodzeniu. Niedobór magnezu w ciąży i w okresie laktacji odbija się więc negatywnie na zdrowiu dziecka zarówno przed porodem, jak i po nim.

Niedobór magnezu w ciąży - czym grozi?

Poprzez badania kliniczne i eksperymenty udowodniono, że ciąża jest stanem fizjologicznej hipomagnezemii. Oznacza to, że w czasie ciąży magnez znajduje się w deficycie. Spadek poziomu magnezu u kobiet ciężarnych powinien być zatem kompensowany doustną suplementacją. U kobiet w okresie ciąży i laktacji niedostateczna podaż magnezu, jak również innych minerałów, powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia osteoporozy. Nieliczne jak dotąd badania nad wpływem składu diety na metabolizm i zawartość magnezu w mleku matki sugerują, że stosowana dieta nie ma istotnego wpływu na skład minerałów w mleku. Decydując się na suplementację doustną magnezu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Magnez a zespół napięcia przedmiesiączkowego

Niedobór magnezu jest poważnym zagrożeniem w czasie ciąży, jednak również pozostałym kobietom w wieku rozrodczym grożą nieprzyjemne konsekwencje niedoboru magnezu. U zdrowych kobiet w okresie rozrodczym występują powtarzające się w każdym cyklu menstruacyjnym zmiany stężenia jonów magnezu oraz stosunku wapnia do magnezu. Wysokie stężenie jonów magnezu we krwi występuje w fazie folikukularnej, czyli części cyklu poprzedzającej owulację. Znaczący statystycznie spadek stężenia magnezu stwierdzono w czasie owulacji, najniższy poziom osiąga w fazie lutealna, czyli od owulacji do krwawienia miesięcznego.

Stosunek jonów magnezu do jonów wapnia zaczyna wzrastać w czasie owulacji, a następnie kontynuowany jest w fazie lutealnej. Zmiana stężenia jonów magnezu i wapnia obserwowana w czasie cyklu menstruacyjnego może mieć znaczący wpływ na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i układ krążenia, a także powodować występowanie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Rola magnezu w czasie menopauzy

Bardzo ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki magnezu w okresie menopauzy. W tym czasie na skutek wahania stężenia hormonów organizmie kobiety zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Z zachwianiem równowagi hormonalnej powoduje szereg dolegliwości, takich jak nadmierna potliwość, uczucie zmęczenia, drażliwość i kłopoty z zasypianiem. Magnez pomaga łagodzić te objawy – reguluje napięcie ścian naczyń krwionośnych, wpływa na wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, łagodzi też objawy psychiczne – uczucie napięcia i drażliwości czy depresję. Niedobór magnezu w okresie menopauzy, podobnie jak w czasie ciąży, może być czynnikiem ryzyka pojawienia się osteoporozy. Magnez wchodzi w skład hydroksyapatytu, czyli minerału kości, który stanowi aż 60-70% masy kości. Suplementacja magnezem może więc skutecznie chronić przed uszkodzeniem ich tkanki.